Vermet

PHPU VERMET
Piątkowiec 38
39-308 Wadowice Górne
698 610 101

Wałowa 26
39-310 Radomyśl Wielki
tel: 0-14 681 01 91

e-mail: vermet@vermet.com.pl

Jesteś tutaj: Strona główna >>Nowoczesna technologia CNC

Nowoczesna technologia CNC

a

Ponieważ dzisiejszy świat dynamicznie prze do przodu, powstało wiele urządzeń, dzięki którym różne dziedziny życia zostały zautomatyzowane. Zalicza się do nich między innymi tradycyjne ręczne rzemieślnictwo będące stopniowo zastępowane przez pracę maszyn. Dostępne urządzenia są w stanie wykonać nawet najmniejsze elementy nie tylko w bardzo precyzyjny sposób, ale również w niezwykle krótkim czasie, jakiego nie byłby w stanie osiągnąć człowiek pracując rękami. Nowoczesna technologia CNC jest jedną z wielu, które usprawniają pracę przedsiębiorstw i zakładów produkcyjnych na całym świecie.

Co nazywamy technologią CNC?

Jest to inaczej obróbka skrawaniem, czyli nadawanie elementom stalowym, metalowym czy żeliwnym pożądanego kształtu, wymiarów i właściwości. CNC to akronim nazwy Computerized Numerical Control, która w tłumaczeniu na język polski oznacza “komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych”. Na obróbkę skrawaniem składa się bowiem projektowanie komputerowe elementów, jakie chcemy uzyskać (CAD) oraz przetwarzanie gotowych projektów na specjalny plan przeznaczony do sterowania maszyną (CAM). Etap projektowania zajmuje najwięcej czasu. Ostatnim krokiem jest wprowadzenie odpowiednich danych do maszyny przez pracownika, który posiada odpowiednią wiedzę i kwalifikacje w zakresie obróbki CNC. Wtedy sterowane urządzenie może przystąpić do frezowania, toczenia i innych procesów (w zależności od rodzaju maszyny) mających na celu uzyskanie precyzyjnie obrobionego detalu.

Wykorzystanie nowoczesnej technologii CNC

Jej zastosowanie staje się coraz bardziej powszechne w różnych gałęziach przemysłu, gdzie istotne jest precyzyjne wykonywanie wielu elementów w krótkim czasie, by produkcja przebiegała szybciej. Idealnie nadaje się do produkcji towarów na skalę masową, ponieważ w tej technologii dużą rolę odgrywa powtarzalność procesów. Raz wprowadzony projekt obróbki do wybranej maszyny jest automatycznie powtarzany. CNC doskonale sprawdza się więc w przemyśle motoryzacyjnym przy produkcji samochodów, w wytwarzaniu elementów elektronicznych czy też w wyrabianiu części do rozmaitych maszyn.

j
Uszczelki: